Aktualizace: 7. 4. 2020

Téma: Procenta – procvičování
Vypočítané příklady odešlete nejpozději ve středu 8. 4. 2020 na janacuskova@centrum.cz
messenger nebo WhatsApp. V úterý 7. 4. 2020 v 10.30 proběhne online hodina. Za vyřešení nepovinné části je jednička navíc.

Pro tento týden si do sešitu dějepisu napište datum 2. 4. a nadpis: Průběh husitské revoluce.
Pod tento nadpis si překreslete graf ze strany 78 (zelený graf o programu husitů).
Poté přepište zápis, který máte přiložen níže. Kdo zatím nezhlédl videa o husitství, prosím, učiňte tak. Přečtěte si strany 76-81, které shrnou veškeré informace o husitech, revoluci a jejich programu.
Na tento úkol máte čas do 7. 4., poté Vás čeká další kvíz, a to na téma husitství.
čtyři pražské artikuly.jpg
Vloženo 2. 4. 2020

Dobrý den, sedmáci.

Tak doufám, že umíte většinu slovíček z levého sloupce nové lekce a také všechna slovesa. A připomínám – všechna podstatná jména v množném čísle v němčině mají člen DIE a jejich tvary se musíme učit zpaměti. Takže od této lekce se budeme učit všechna podstatná jména i s jejich množným číslem.
Dnes se podíváme na slova z pravého sloupce. Tak jako minule – do slovníků si zapište slova tak, jak je tady uvádím. Nezapomeňte si označovat podstatná jména, která mají jiný rod než v češtině.
Ruský jazyk

Dobré ráno, sedmáci!

Všechny důležité informace týkající se tohoto týdne naleznete v souboru.

(doporučení a zadání úkolu do 2.4, komunikace web školy + mail)

Zdravím Vás!

Tento týden budeme probírat květ.
Vloženo 7.4.

Máme projetou celou Ameriku a jdeme na nový kontinent - Asii.
Podívejte se na prezentaci a napište si zápis.

Další pokyny v přiloženém wordu.

Moc vás chválím (celou třídu) za včasné odevzdání písemky, překvapili jste mě :)
Známky se budu snažit dodat do konce týdne.

V jakémkoliv programu např. Malování, Word, Excel, PowerPoint, Stripgenerator atd. vytvořte Velikonoční přání. Může být i vtipné. (dejte si záležet).

Kdo rád peče, může si upéct velikonočního beránka:-D.

Recept na tvarohového beránka s čokoládovou polevou

Příprava surovin:

250 g másla, 250 g měkkého tvarohu, 200 g cukru krupice, 1 balíček vanilkového cukru, 250 g polohrubé mouky, 3 vejce, 1/2 balíčku prášku do pečiva a nastrouhanou pomerančovou kůru. Čokoládovou polevu( tmavou nebo bílou).

Postup:

Formu na beránka vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou nebo strouhankou.

Máslo rozpustíme a necháme trochu vychladnout. Přisypeme vanilkový cukr s krupicovým a vyšleháme.

Přidáme tvaroh a znovu zašleháme. Poté přidáme vejce a promícháme.

Na závěr vsypeme mouku s práškem do pečiva a pomerančovou kůru.

Beránka naplníme těstem a uhladíme. Pečeme na 180 °C asi 40 - 50 minut, záleží na velikosti beránka.

Upečeného beránka opatrně vyklopíme z formy a po vychladnutí uložíme na mřížku.

Beránka můžeme jen pocukrovat moučkovým cukrem nebo polijeme čokoládovou polevou a necháme v chladu ztuhnout, dozdobíme mašličkou (oči z rozinek, mandlí nebo lentilek).

Těsto vyjde na 1 velkého beránka, nebo 2 malé beránky. Menší beránci se pečou kratší dobu.

Ať se vám povede a krásně dozdobí velikonoční stůl!
Fotku vašeho velikonočního beránka nám můžete poslat na milamrovcova@seznam.cz.

Velikonoční beránek upomíná na poslední večer před odchodem Židů z Egypta a na obětované mladé beránky. Beránek se stal součástí večeře o svátku, kdy se jedl pečený s nekvašeným chlebem a hořkými bylinami. Z původního masitého pokrmu se tradice velikonočního beránka přenesla na sladké pečivo v tomto tvaru. Sladký velikonoční beránek se tak peče nejen v Čechách, ale i v dalších zemích.
Beránek 1.jpg
Beránek 2.jpg