Aktualizace: 7. 4. 2020

Gratuluji, všichni kromě jednoho žáka, který se testu nezúčastnil máte za 1 :-) .

Téma: Trojúhelník

Přečtěte si teorii, udělejte si zápis a vypočítané příklady odešlete do středy 8. 4. 2020
na janacuskova@centrum.cz messenger nebo WhatsApp. V úterý 7. 4. v 9.30 proběhne online hodina s procvičováním příkladů. Ať se Vám daří!

Dobrý den, žáci.

Dnes Vám ještě nedám velikonoční volno, protože jsme trošku pozadu.
Probíráme stále starověké Řecko a dostali jsme se až k řecko-perským válkám. Minule jste si zapsali informace o třech bitvách – u Maratonu, Thermopyl a Salaminy.

Milé děti,

v příloze najdete test 4. lekce. Každý si jej vytiskne, podepíše a ČITELNĚ vyplní jednotlivá cvičení. Budete mít dostatek času - pošlete mi jej buďto vyfocený / naskenovaný na můj mail do pátku 3.4. 2020 do 19h, nebo jej můžete do téhož data vhodit do bílé poštovní schránky u hlavního vchodu školy. K vypracování testu můžete použít sešity, učebnici, slovník, internet. Zadání všech cvičení jsou česky, aby je někdo špatně nepochopil. Prosím buďte k sobě kolegiální - nejedná se o skupinovou práci, každý se co nejvíce snažte sám! Také neztrácejte čas hledáním výsledků na internetu - žádné nenajdete, jelikož jsem test sestavil podle vlastního uvážení. Kdo mi test neodevzdá do výše uvedeného data, má automaticky 5. A nyní již nezbývá než popřát všem GOOD LUCK!

Pavel Straub

Všechny Vás zdravím!
V tomto týdnu budeme pokračovat s tématem hmyz. Konkrétně jeho stavbou.

Dobré ráno, šesťáci!

Všechny důležité informace týkající se tohoto týdne naleznete v souboru.

Milí šesťáci, tento týden si dejte od zeměpisu volno :)

V jakémkoliv programu např. Malování, Word, Excel, PowerPoint, Stripgenerator atd. vytvořte Velikonoční přání. Může být i vtipné. (dejte si záležet).

Kdo rád peče, může si upéct velikonočního beránka:-D.

Recept na tvarohového beránka s čokoládovou polevou

Příprava surovin:

250 g másla, 250 g měkkého tvarohu, 200 g cukru krupice, 1 balíček vanilkového cukru, 250 g polohrubé mouky, 3 vejce, 1/2 balíčku prášku do pečiva a nastrouhanou pomerančovou kůru. Čokoládovou polevu( tmavou nebo bílou).

Postup:

Formu na beránka vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou nebo strouhankou.

Máslo rozpustíme a necháme trochu vychladnout. Přisypeme vanilkový cukr s krupicovým a vyšleháme.

Přidáme tvaroh a znovu zašleháme. Poté přidáme vejce a promícháme.

Na závěr vsypeme mouku s práškem do pečiva a pomerančovou kůru.

Beránka naplníme těstem a uhladíme. Pečeme na 180 °C asi 40 - 50 minut, záleží na velikosti beránka.

Upečeného beránka opatrně vyklopíme z formy a po vychladnutí uložíme na mřížku.

Beránka můžeme jen pocukrovat moučkovým cukrem nebo polijeme čokoládovou polevou a necháme v chladu ztuhnout, dozdobíme mašličkou (oči z rozinek, mandlí nebo lentilek).

Těsto vyjde na 1 velkého beránka, nebo 2 malé beránky. Menší beránci se pečou kratší dobu.

Ať se vám povede a krásně dozdobí velikonoční stůl!
Fotku vašeho velikonočního beránka nám můžete poslat na milamrovcova@seznam.cz.

Velikonoční beránek upomíná na poslední večer před odchodem Židů z Egypta a na obětované mladé beránky. Beránek se stal součástí večeře o svátku, kdy se jedl pečený s nekvašeným chlebem a hořkými bylinami. Z původního masitého pokrmu se tradice velikonočního beránka přenesla na sladké pečivo v tomto tvaru. Sladký velikonoční beránek se tak peče nejen v Čechách, ale i v dalších zemích.
Beránek 1.jpg
Beránek 2.jpg
Beránek 3.jpg
Beránek 4.jpg

Velikonoční tvoření č. 2: VESELÉ VAJÍČKO

Kdo chce, opět si může vyrobit a doma si to hezky vyzdobit:-D.

Budeš potřebovat:
-vajíčko (vyfouklé, polystyrénové, plastové....)
-nafuk.balonek
-nůžky, černý a růžový fix
-lepidlo (Herkules nebo tavná pistol)
-kytičku

Můžeš si hotové vajíčko dát na špejli, uvázat mašličku a zapíchnout třeba do květináče:-D.
Tvé veselé vajíčko (nebo vajíčka) můžeš vyfotit a poslat na milamrovcova@seznam.cz.

Pracovní postup:
Vajíčko 1.jpg