Aktualizace: 7. 4. 2020

Učivo na 6. - 8. 4.

Milí páťáci.
Tento týden bude učiva méně, protože od čtvrtku máte volno. Nabarvěte vajíčka, upečte beránka, vyrazte do přírody.
Přeji Vám pěkné Velikonoce!

Zadání najdete v příloze.
Učivo procvičujte zde:
Sloh

Dobrovolný úkol:

Pošli velikonoční přání kamarádovi nebo někomu z příbuzných, se kterými se teď nemůžeš moc vídat. Určitě je tím potěšíš.

Týdenní plán 6. 4. - 8. 4.

učivo: Logické slovní úlohy a nestandardní úlohy

pracovní sešit str. 44, 45, 46

Procvičování učiva na webových stránkách:

Zadání najdete v příloze.
Odkaz na poslech z učebnice a procvičování učiva:
Vlastivěda

Zdravím všechny páťáky :)
Tak historii máme za sebou, už na ni nebudeme psát žádnou písemku, myslím si, že to učivo je pro vás těžké.
Tento týden si dáme jen jednu hodinu, užijte si Velikonoce.
Nemáte u sebe novou učebnici, ale vše vám dávám do prezentace plus vám posílám oskenované stránky.
Podívejte se na prezentaci a videa. V sešitě si na úplně novou stranu napište Česká republika - kraje. Pod to si zkuste nakreslit (nebo vytisknout) mapu ČR a do ní vepište jednotlivé kraje, nejlépe barevně i s krajskými městy. Nakonec pod mapu napište první zápis, který je na konci prezentace.

Na skolakov.eu si zkuste skládačku krajů - měli byste si něco pamatovat ze 4. třídy, je to vlastně opakování :)
Přírodověda

Dobré ráno, páťáci!
Tento týden žádný úkol nebude, abychom si všichni na chvíli odpočinuli. Ve středu v 16:00 se však pokusíme napsat krátký test, abychom zakončili tři větší témata, která jsme teď probírali: kostru, svaly a dýchání. Všechny informace naleznete v souboru.

V programu Malování vytvořte jakýkoliv Velikonoční obrázek např. Velikonoční přání (dejte si záležet).

Kdo rád peče, může si upéct velikonočního beránka:-D.

Recept na tvarohového beránka s čokoládovou polevou

Příprava surovin:

250 g másla, 250 g měkkého tvarohu, 200 g cukru krupice, 1 balíček vanilkového cukru, 250 g polohrubé mouky, 3 vejce, 1/2 balíčku prášku do pečiva a nastrouhanou pomerančovou kůru. Čokoládovou polevu( tmavou nebo bílou).

Postup:

Formu na beránka vymažeme máslem a vysypeme hrubou moukou nebo strouhankou.

Máslo rozpustíme a necháme trochu vychladnout. Přisypeme vanilkový cukr s krupicovým a vyšleháme.

Přidáme tvaroh a znovu zašleháme. Poté přidáme vejce a promícháme.

Na závěr vsypeme mouku s práškem do pečiva a pomerančovou kůru.

Beránka naplníme těstem a uhladíme. Pečeme na 180 °C asi 40 - 50 minut, záleží na velikosti beránka.

Upečeného beránka opatrně vyklopíme z formy a po vychladnutí uložíme na mřížku.

Beránka můžeme jen pocukrovat moučkovým cukrem nebo polijeme čokoládovou polevou a necháme v chladu ztuhnout, dozdobíme mašličkou (oči z rozinek, mandlí nebo lentilek).

Těsto vyjde na 1 velkého beránka, nebo 2 malé beránky. Menší beránci se pečou kratší dobu.

Ať se vám povede a krásně dozdobí velikonoční stůl!
Fotku vašeho velikonočního beránka nám můžete poslat na milamrovcova@seznam.cz.

Velikonoční beránek upomíná na poslední večer před odchodem Židů z Egypta a na obětované mladé beránky. Beránek se stal součástí večeře o svátku, kdy se jedl pečený s nekvašeným chlebem a hořkými bylinami. Z původního masitého pokrmu se tradice velikonočního beránka přenesla na sladké pečivo v tomto tvaru. Sladký velikonoční beránek se tak peče nejen v Čechách, ale i v dalších zemích.
Beránek 1.jpg
Beránek 2.jpg
Beránek 3.jpg
Beránek 4.jpg

Velikonoční tvoření č. 2: VESELÉ VAJÍČKO

Kdo chce, opět si může vyrobit a doma si to hezky vyzdobit:-D.

Budeš potřebovat:
-vajíčko (vyfouklé, polystyrénové, plastové....)
-nafuk.balonek
-nůžky, černý a růžový fix
-lepidlo (Herkules nebo tavná pistol)
-kytičku

Můžeš si hotové vajíčko dát na špejli, uvázat mašličku a zapíchnout třeba do květináče:-D.
Tvé veselé vajíčko (nebo vajíčka) můžeš vyfotit a poslat na milamrovcova@seznam.cz.

Pracovní postup:
Vajíčko 1.jpg
Vajíčko 2.jpg
Vajíčko 3.jpg

Velikonoce se pomalu blíží!
Kdo chce, si může vyrobit zajíčka z ponožky, který vnese velikonoční atmosféru do vašeho domova.

Budete potřebovat:
- ponožku (třeba tu, co vám lichožrouti nechali na dně prádelního koše nebo v zásuvce)
- rýži
- provázek na uši a krk a barevnou stužku na mašličku
- nůžky
- fix
- můžou být plastové očička na přilepení

Fotky zajíčků můžete poslat na milamrovcova@seznam.cz . Fotky potom vystavíme.

PS. Rýže máte doma určitě dostatek :-)

Pracovní postup v obrazech:
Pracovní postup 1.jpg
Pracovní postup 2.jpg